Boskovice

Boskovice - hrad a starobylé městečko v Drahanské vrchovině severně od Brna. V raných dobách existovala v jeho blízkosti jedna z nejvýznamnějších moravských židovských osad, která byla s vlastními Boskovicemi spojena na počátku minulého století.

Město Boskovice je známé od 19. století spíše jako průmyslové centrum; rozvíjelo se zde obuvnictví, kovoprůmysl, výroba konfekce a stavebních hmot. Narodili se zde mj. malíř, grafik a sochař Otakar Kubín (1883-1969), básník Jiří Taufer (1911-1986), přírodovědec prof. Karel Absolon (1887-1960).

K nejstarším dochovaným boskovickým památkám patří renesanční radnice a farní kostel ze 14. století, později regotizovaný. Na blízkém kopci jižně od Boskovic najdeme ještě nejen trosky původního opevnění z 13. století, ale i zbytky gotického hradu, který byl po zpustošení v husitské době renesančně přestavěn a opevněn. Protože však přestal brzy svými podmínkami vyhovovat, nechali si Ditrichštejnové v bezprostřední blízkosti města vystavět barokní zámek a vzápětí přestavět sousední zrušený dominikánský klášter na nové empírové aristokratické sídlo. Zámecký areál byl za dalších majitelů vybaven skleníkem a jízdárnou.

Jihomoravský kraj, partner projektu www.visitjiznimorava.cz

Jižní Morava na mapě

Boskovicím vévodí hrad z 13. století